posąg Jan Kochanowski
slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3
 

[TITLE]

[DESCRIPTION]
 
W CZARNOLESKIM AMFITEATRZE WYSTĄPIŁ TEATR "RESURSA"


            W niedzielę 27 września o godzinie 18.00 na scenie czarnoleskiego amfiteatru wystąpił Teatr  "Resursa”, działający przy radomskim Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Widzowie mogli obejrzeć w ich wykonaniu sztukę Eugène Ionesco pt. „Łysa śpiewaczka”, wyreżyserowaną przez Marcina Fortunę.
Przed rozpoczęciem widowiska o działalności "Resursy" opowiedział  jego założyciel, instruktor i reżyser Robert Stępniewski.
Sztuka została przyjęta owacjami, widzowie składali gratulacje zarówno reżyserowi jak też aktorom za wyśmienitą, wywołującą salwy śmiechu grę.

„Łysa śpiewaczka” jest pierwszą sztuką teatralną napisaną przez Eugène Ionesco w 1949 roku. Premiera sztuki odbyła się w Paryżu w 1950 roku, w Thèâtre des Noctambules. Od daty jej inscenizacji liczy się początek nurtu dramatycznego zwanego 
t e a t r e m   a b s u r d u.

            Do napisania tej sztuki autora zainspirował podręcznik z którego korzystał podczas nauki języka angielskiego. Rozśmieszały go pojedyncze zdania i całe dialogi proponowane w ćwiczeniach. Postanowił więc dla żartu napisać sztukę inspirowaną swym podręcznikiem. Początkowo tytuł brzmiał „Angielski miło, łatwo i przyjemnie”. Jednak podczas prób jeden z aktorów popełnił lapsus i zamiast powiedzieć „nauczycielka blondynka”, powiedział „łysa śpiewaczka”. Autorowi błąd się tak spodobał, że postanowił zmienić tytuł sztuki.