posąg Jan Kochanowski
slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3 slideshow_4
 

[TITLE]

[DESCRIPTION]
 
TEATR PROMOCJI POEZJI Z KRAKOWA - ZAPRASZA 13 PAZDZIERNIKA GODZ.14.00
Teatr Promocji Poezji Kraków
 
JEDNAK MAM TĘ NADZIEJĘ
śpiewogra na podstawie twórczości
Jana  Kochanowskiego
 
13 października (niedziela) godz. 14.00 (amfiteatr muzealny)
 
To spektakl zrealizowany przez krakowski teatr w konwencji talk show, w którym dziennikarka (Barbara Wrońska) spotyka się ze współczesnym „poetą o duszy rockmana” (Szczęsny Wroński), by porozmawiać o poezji Jana Kochanowskiego - wykazać, że jego poezja jest „wiecznie żywa”. W trakcie wywiadu pojawiają się współczesne konteksty zarówno literackie jak społeczne, polityczne, obyczajowe, moralno-etyczne, religijne, co w zderzeniu z pieśniami, fraszkami, trenami buduje postać poety, którego głos, mimo upływu blisko pięciu stuleci, brzmi wciąż niezwykle aktualnie i wszechstronnie – znacząco i pogłębiająco dotyka każdej dziedziny życia.
Spektakl pełen jest niespodzianek, teatralnych scen oraz interaktywnego udziału publiczności. Zawiera w sobie elementy happeningu i kabaretu, co podnosi autentyczność i atrakcyjność przekazu, a dynamiczna  muzyka stwarza dobry klimat dla odbioru literatury.
W spektaklu wykorzystano fraszki i treny, „Psalm 67”, fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” oraz pieśni: „Pieśń o spustoszeniu Podola”, „Sobie śpiewam a muzom”, „Nie wierz  fortunie”, „Niezwykłym i nie leda piórem”, „Nie porzucaj nadzieje”, „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”, „Czego chcesz od nas, Panie?”
Wykorzystano również teksty poetów polskich poświęcone  Janowi Kochanowskiemu.

Scenariusz i reżyseria:
Szczęsny Wroński
Współpraca: Barbara Wrońska
 
Muzyka: Michał Zapała
Współpraca: Roch Dobrowolski
Występują: Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński,
Roch Dobrowolski (wiolonczela), Łukasz Fiałkowski (instrumenty perkusyjne),
Robert Radomski, Michał Zapała (gitara i śpiew)