posąg Jan Kochanowski
slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3 slideshow_4
 

[TITLE]

[DESCRIPTION]
 
Eksponat:  Fotel Jana Kochanowskiego
image to zoom image from image

Fotel XVI-to wieczny typu reprezentacyjnego (związany z rodziną Kochanowskich). Siedzisko i zaplecek wyłożone kurdybanem o pięknych, finezyjnie wykonanych tłoczeniach złoconych z motywami waz greckich i liści akantu. Poręcze  w formie spływających wolut zakończonych liśćmi akantu wsparte są na kostkowych i toczonych elementach przechodzących w nogi fotela. Zaplecek fotela zwieńczony  w XVII wieku wg kanonów mody barokowej. Zwieńczenie wykonane z drewna w postaci wybujałych splotów roślinnych, po środku herb rodziny Kochanowskich „KORWIN” oraz pięcioramienna  korona herbowa. Polska  2 połowa XVI w.
Jest to pamiątka, która tradycja wiąże z Janem Kochanowskim. Najprawdopodobniej pamiątka ta przetrwała do naszych czasów dzięki opiece kolejnych właścicieli Czarnolasu.

Gruntowna  konserwacja  fotela, została przeprowadzona w 1980 roku, w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry w Toruniu Podczas prac konserwatorskich znaleziono świadectwo poprzedniej  konserwacji, wykonanej w Warszawie, w  1843 roku.
Poniżej treść świadectwa konserwacji fotela:
Krzesło niniejsze pozostało po Janie Kochanowskim, w ruinach domu Jego w Czarnolesie, na których dziś wzniesiona jest przez JO Xieżnę z Hrabiów Raczyńskich Magdalenę Lubomirską, Kaplica w guście gotyckim - krzesło to staraniem dzisiejszej właścicielki JO Xiężnej Teresy z Xiążąt Lubomirskich Jabłonowskiej, córki Xieżnej Magdaleny odnowione zostało przez Majstra Snycerskiego Lindnera na Starym mieście w Warszawie mieszkającego, w roku 1843. Ludwik Widal Naczelnik Wydziału Korespondencyi Zagranicznej w Banku Polskim uproszony został do zarządzenia restauracji tego krzesła.