Dawno temu było średniowiecznym Królewskim Wolnym Miastem. Podziwianym ze względu na swoje ufortyfikowanie i tętniący życiem rynek, gdzie odbywał się głównie handel płótnem i suknem. Stąd też nazwa – Krosno. Dzisiaj to też metropolia bardzo ciekawa. Wszak jest największa w całym województwie podkarpackim. Mieszka w niej 50 tysięcy osób, chcących mieć dostęp do sprawdzonych, prawdziwych informacji – nie tylko dotyczących ostatnich wydarzeń w mieście. Ważne jest też, aby można było się zapoznać z przydatną wiedzą oraz poczuć, że ktoś troszczy się o tak dużą liczbę mieszkańców. Dlatego powstał właśnie portal Krosno112.pl.
Co jeszcze warto wiedzieć o Krośnie?
Zanim zajrzymy na stronę Krosno112.pl, najpierw warto odkryć, z czego jeszcze słynie to miasto Okazuje się np., że tam wyrabiane są szklane przedmioty. Nie dziwne więc, że pierwszym obiektem jaki każdy turysta powinien zwiedzić, jest Centrum Dziedzictwa Szkła. To tutaj jest ukazana 90-letnia tradycja związana z produkcją i zdobieniem szkła.
Inne miejsca, do których koniecznie trzeba się udać, to m.in..: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Muzeum Rzemiosła, Wieża Farna, Zamek Kamieniec, Muzeum Podkarpackie oraz Muzeum Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Jedyny w swoim rodzaju jest także Rynek. Zabytki są ważne, to oczywiste. Przyciągają turystów. Takie osoby zwykle w pozytywnym słowach wypowiadają się o Krośnie. A czy miejscowi kręcą nosem? Nie! Przecież Krosno znajduje się w rankingu miejsc w Polsce, gdzie żyje się najlepiej. Jest tam na 6. miejscu!

Otwieramy wrota portalu
Zostawmy jednak powyższe kwestie. Wiadomo, że w takim mieście pracę można znaleźć łatwiej niż gdzieś na prowincji. Wiadomo też, że dzięki turystyce, różne gałęzie przemysłu w Krośnie kwitną. A co z bezpieczeństwem i zdrowiem? Jak pokazują statystki, w tej materii też jest nieźle. Działają przecież odpowiednie, dobrze zorganizowane służby: policja, straż miejska, pogotowie, straż pożarna, GOPR. Strona Krosno112.pl, jak sama nazwa wskazuje, narodziła się właśnie dzięki zaangażowaniu specjalistów i pomysłodawców związanych z owymi służbami.
Oczywiście, że portal ten nie zastąpi numeru ratunkowego 112. Nie taki jest jego cel. Powstał natomiast, aby na bieżąco informować mieszkańców na temat sytuacji w różnych częściach miasta. Wypadki, pożary, kradzieże; wydarzenie polityczne, sportowe, kulturalne (bardzo szczegółowe kalendarium); nowe inwestycje, budowy, wybory. Tego jest sporo, gdy wejdziemy na stronę główną. Wiadomości są ciągle aktualizowane, podawane w sposób przejrzysty i szczery. Szata graficzna przyciąga oko.
Spore zaskoczenie!
Wgłębiając się jednak w treści i klikając w zakładki, szybko zobaczymy coś, co może wywołać na twarzy uczucie zdziwienia, ale takiego pozytywnego. Portal Krosno112.pl prezentuje bowiem poza aktualnościami, również liczne porady z różnych dziedzin życia. Każdy czytelnik natrafi na tematykę, która na pewno go zainteresuje. Tajemnice kuchni śródziemnomorskiej – proszę bardzo! Błędy żywieniowe i ich unikanie, aby zdrowiej jeść – to jeszcze bardziej okaże się pomocne. Plus suplementacja diety u osób aktywnych fizycznie, catering dietetyczny itd.
Ale nie tylko świat kuchni i porady o tym, jak dbać o kondycję (to istotne w pracy policjanta, ratownika czy strażnika miejskiego) znajduje się w Poradach K112. Wiele artykułów poświęcanych jest również postępowi technologicznemu. Mowa między innymi o nowoczesnych aplikacjach mobilnych i ich funkcjach czy znacznie łatwiejszym dziś zarządzaniu własnymi finansowymi za pomocą internetowych rozwiązań. Z kolei panie odkryją, co zrobić, aby ich twarze miały naturalny wygląd oraz sprawdzą, na czym polega ekologiczne pranie.
Najciekawsze aktualności z ostatnich miesięcy
Krośnieński Portal Ratowniczy to miejsce, gdzie natychmiast, bez ociągania publikowane są nowe informacje związane z tym, co „w trawie piszczy”. Wśród niedawno wrzuconych tam tekstów, są chociażby te dotyczące remontu dworców kolejowych. Władze Krosna, a także jego zwykli mieszkańcy byli bardzo dumni, gdy dowiedzieli się, że Polskie Koleje Państwowe planują wyremontować 150 dworców, w tym ten, który od lat znajduje się w Krośnie. Skąd pieniądze na taki cel? Zostały one zarezerwowane w Programie Inwestycji Dworcowych. Kiedy więc pojawi się gotowy, unowocześniony tego typu obiekt? Na sto procent do 2030 roku.
Rzecz jasna dworzec to nie wszystko. Jeszcze inne miejskie zdarzenie przyciągają wzrok internautów. Mamy na myśli chociażby informacje o przejeździe kolumny wojskowej, przez co utrudniona ma być zwykła komunikacja miejska. Jest to związane z przygotowaniami do jakże ważnego święta Wojska Polskiego. Każdy mógł więc odetchnąć z ulgą. Były bowiem niesłuszne obawy, że może trwa jakaś mobilizacja, że wróg niedługo przekroczy granicę na wschodzie, a następnie uda się do Krosna.
Większość aktualności dotyczyła jednak zdarzeń drogowych. Na przykład jeden motocyklista pędził swoim BMW 111 km/h, pewna kobieta najechała na tył Audi, a 11 kierowców straciło prawo jazdy. W artykułach o tych sytuacjach, policja narzekała, że same apele nie przynoszą skutków. Nie pomagają bardzo wysokie mandaty oraz inne rodzaje kar. Czy Polacy kiedykolwiek nauczą się przestrzegać przepisów drogowych? Czy liczba wypadków się zmniejszy i nikt już nie wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu, stając się potencjalnym zabójcą? Czy szalony kierowca zdejmie nogę z pedału gazu? Pytania się mnożą, ciężko znaleźć pozytywne odpowiedzi. Jednak krośnieńska drogówka wierzy, że w bliskiej przyszłości coś zmieni się na lepsze w tych kwestiach.
Póki co cieszy się straż miejska. Jak podaje portal Krosno112.pl będzie ona mieć większe uprawnienia. Co to znaczy? Okazuje się, że każdy strażnik poza typowymi czynnościami, zajmie się egzekwowaniem od mieszkańców obowiązkowego wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Być może nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni, ale nie mają wyjścia, ponieważ to nakazuje ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 2021 roku.
Od dawna straż miejska przegrywa w rankingu na najbardziej lubianą służbę publiczną ze Ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną czy Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym. Utarło się bowiem przekonanie, że panowie i panie w mundurach, przechadzający się po mieście, zamiast dbać o bezpieczeństwo, czystość i porządek, często nękają przykładnych obywateli. Nie jest to do końca prawda. Funkcjonariusze policji także mają pod górkę, ale to właśnie strażnicy miejscy nie mogą jakoś zerwać łatki ludzi ścigających i wlepiających mandaty osobom handlującym warzywami przy ulicach. Po przeczytaniu artykułów o tej formacji służącej ochronie porządku publicznego w Krośnie, pojawia się jednak na twarzy coś na kształt dumy i wiary, że wreszcie nastąpi poprawa wizerunku. Na to ma nadzieję wielu mieszkańców, ale już kombinatorzy i te osoby, które specjalnie łamią prawo, zdania pewno nie zmienią.
Służby ratownicze
Pogotowie ratunkowe, Policja, Ochotnicza oraz Państwowa Straż Pożarna, wspomniana Straż Miejska, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze (tzw. Grupa Bieszczadzka) – to służby, które działają na terenie Krosna i jego okolic. Okazuje się jednak – po wejściu w odpowiednią zakładkę na Krosno112.pl – że istnieje jeszcze, spełniające istotną funkcję, Pogotowie Gazowe. Jest to specjalnie powołana grupa doświadczonych pracowników zakładu gazowniczego. W jakim celu? Oczywiście, aby podejmować działania w razie nagłych przypadkach ulatniania się gazu ziemnego tam, gdzie nie powinno do tego dochodzić. To bardzo niebezpieczne sytuacje, dlatego trzeba jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem.
Na stronie Krosno112.pl można wiele dowiedzieć się o działaniach wszystkich służb. Można również prześledzić, jak obecnie wygląda ich wyposażenie. I najważniejsze – osoby przyjezdne z łatwością odnajdą bezpośrednie dane kontaktowe oraz adresy ich siedzib (wyraźnie zaznaczonych na dołączonej mapce).
Inne warte uwagi elementy
Kiedy przeczyta się, że tylko w samym lipcu utonęło 70 ludzi, to dobre samopoczucie dość szybko mija. Na szczęście na Krosno112.pl znalazło się też miejsce na mniej dramatyczne, przyciągające pozytywną energię, wiadomości. Jest na przykład odnośnik kierujący miłośników zwierząt na facebookową stronę zajmującą się adopcjami zwierząt ze schroniska. Dlatego każdy może z łatwością dowiedzieć się, jakie formalności spełnić, by przygarnąć psa czy kota. Co więcej, bezpośrednio na Krosno112.pl nie brakuje też bazy prawników, zawierającej adresy i kontakt do wszystkich, znających się na swoim fachu, pomagających ludziom, adwokatów w mieście.